Kennel Virgmagic!!!

             BeardeCollies Skye Terriers                                              

Habecollie tervis

 Sissejuhatus

Iga korralik kasvataja annab kaas kutsika ostnud uuele omanikule kaasa hulga dokumente. Nendega tuleks tutvuda kindlasti enne kui kirjutatakse alla kutsika ostu-müügi lepingule.kutsikale peaks olema tehtud ussikuur ja ta peab olema vaktsineeritud vastavalt eale korralikumad kasvatajad annavad kaasa ka tõendi, millele on alla kirjutanud vet.arst e. veterinaararst- sellel dokumendil on kirjas koera kutsika füüsiline seis, kaal,silmade ja kõrvade kontroll, isase kutsika puhul ka kas munandid on korras, jne. Ei tohiks häbeneda küsimaks vanemate kirjelduslehti näitustelt. Mida rohkem positiivseid hinnanguid eri maade kohtunikelt, seda parem. Kutsikas on ju oma vanemate geenidega- mida paremad on vanemad, seda suurem on võimalus, et ostetud koerast kasvab terve ja tõule vastav koer. Tuleks uurida kas vanematel on tehtud ka: silmauuringud pärilikele silmahaigustele ning habecollie`dele ka küünarnuki ja düsplaasi uuringud (Düsplaasia- väärmoodustus, näiteks mõne elundi arenemisel). Kui kõik dokumendid on korras ja omanikul ilma kõhkluseta ette näidata, on kõik tõenäoliselt korras.

 Ussikuurid

Kasvataja on teinud kutsikale ussikuurid 3 ja 5 nädalasena ja nüüd peaks tehtama järgmise ussikuuri 1 nädal enne järgmist vaktsineerimist (12 nädalaselt). Hiljem tehakse ussikuure vastavalt vajadusele, aga mitte vähem kui 1 kord kevadel ja teine sügisel. Selleks ettenähtud tavimeid tuleb anda täpselt kasutusõpetuse järgi

Ivomec`i süsti ei tohi mitte mingil juhul collie`dele teha, seal hulgas ka habecollie`dele- sellesse võivad nad surra (õnneks seda võib teha vaid vet.arst.-aga juhul kui arst on selle unustanud peaks talle seda meelde tuletama)

 Hammaste vahetumine ja hooldamine

Piimahambad hakkavad vahetuma umbes 4 elukuul. Hammaste vahetumist peab hoolega jälgima kuna teinekord on kihvad nii kõvast kinni, et need tuleb lasta arstil eemaldada. Seda ei tule teha enne kui piima- ja püsihambad on juba kasvanud ühe pikkuseks. Juhul kiu seda ei tehta õigeaegselt võib kutsikal tekkida jääv valehambumine.

Hammaste kasvu tuleb jälgida ja kui on kahtlusi nende õiges arengus tuleks pöörduda kasvataja poole.

Arsti poolt eemaldatud hammas võib teinekord veidi paistetada, kutsikal võib tõusta sellest väike palavik, ning ta ei taha ka süüa ja on veidi uimane- sel juhul tuleb kutsikat veidi aega jälgida, kuid üldjuhul arsti ja antibiootikumide abi vaja ei lähe.

Hambakivi- peamiselt kuivtoidu sööjatel koertel tekib suhteliselt kiiresti hambakivi, mis võib tekitada igemepõletikku ja koera hingeõhk lehkab ebameeldivalt. Seda saab vältida kui hambaid puhastada koertele mõeldud hambapasta ja harjaga kord nädalas. Sellega võib alustada juba kutsikaeas, et koer sellega harjuks. Juhul kui hambakivi on siiski tekkinud, on seda võimalik eemaldada mõne tugevama esemega (lauanoa selg või hambakivi eemaldaja e. kivispahtliga). Kui asi on käest läinud tuleks pöörduda arsti poole, kes juba narkoosis koeral eemaldab tekkinud hambakivi.

Kui jälgida koera hammaste hügijeeni võib vältida võimalikku igemepõletikku, aukude teket ja enneaegset hammaste väljalangemist.


*Pildid, joonised ja muud materjalid on saadud ja tõlgitud Soome habecolliede kennelist Ceetan