Kennel Virgmagic!!!

             BeardeCollies Skye Terriers                                              

Habecollie toitmine/toitumine

 

Võõrutades kutsikat emapiimast harjutab kasvataja teda sööma kõikke talle sobivat toitu. Kutsika toitmisel on esmatähtis toidu kvaliteet aga mitte toidu kogus kuna koeral on ainult üks kasvu- ja arenguperiood, mille jooksul tegemajättmisi ja toitmisvigu ei saa hiljem enam parandada.

 IGA TOIDUKORD PEAKS SISALDAMA 1/3 LIHA JA 2/3 VILJA

 Liha võib korra nädalas asendada keedetud kalaga (luudeta). Alguses peaks kasutama hakkliha (soovitatavalt vasika- või noorloomahakkliha). Hakkliha võib anda nii toorelt kui ka keedetult. Kasulik on kutsikatele anda ka maksa, kuid seda tuleks anda kord nädalas (vanemas kutsikaeas võib anda ka paar-kolm korda nädalas). Maksa ei tohiks anda toorelt vaid keedetult ja segatult teise toidu juurde (maksa tohib anda ainult siis kui kutsika kõht sellega lepib). Loomulikult ei saa unustada ka kanaliha ja kalkunit, aga neid ainult korralikult keedetult (nahka ei tohiks anda mittemingil juhul).

 Viljatoodetest on algatuseks hea anda erinevaid putrusid, makarone. Soovitatavalt peaks pudru olema mitte keedetud vaid hautatud. Võib valmistada ka seguputrusid (1/3 tatart ja 2/3 riisi- eriti kasulik). Kaera, maisi ja hirssiaga soovitatavalt võimalikult vähe, kuna need seovad endaga kaltsiumi organismis.

 Lemmikloomakauplustes on saadaval ka kuivatatud liha mida on hea lisada ka valmis putrudele (seda võiks olla kuni 1/3 toidukogusest).

 Lisaks kodutoidule võib anda koerale ka kuivtoitu aga ainult seda mida on andnud eelnevalt kutsika kasvataja.

KUIVTOITU EI TOHI VAHETADA ILMA KASVATAJA LOATA KUNA TOIDU JÄRSK VAHETAMINE VÕIB ENDAGA KAASA TUUA MÕNINGAID TERVISEHÄIREID.

 Niiet kuivtoitu ei tasu järsult vahetada. Kui koera kõht on korras siis suudab ta omastada toidust kõik vajalikud toitained. Eriti oluline on nende nõuannete jälgimine koera esimesel aastal

 Alguses saab kutsikas süüa 3-4 korda päevas, kindlatel kellaaegadel. Juhul kui kutsikas jätab toidu järgi, siis võetakse toit eest ja antakse uuesti järgmisel toidukorral, kui see aga kordub siis järelikult ei vaja kutsikas enam nii mitut toidukorda ja siis võib hakata ühte toidukorda ära jätma. Nii vähendatakse toidukordi kuni lõpuks täiskasvanud koerale jääb ainult üks korralik toidukord päevas.

 Kasvataja poolt soovitatud kuivtoit anna kutsikale ainult leotatuna. Täiskasvanud koerale võib anda ka kuivalt- see mõjub hammastele hästi, kuid siis peab olema kindlasti saadaval piisavalt vett.

 Koerale on hea anda kord päevas ka lahjat piima või petti, see hoiab kõhu korras (kutsikale võib üheks toidukorraks leotada kuivtoitu ka petis). VÄLDI TÄISPIIMA!

 Toidulisandina võiks anda kord päevas 1 toores munakollane (AINULT!- MUNAVALGET EI TOHI ANDA EI KUTSIKALE EGA KA TÄISKASVANUD KOERALE). Samuti võib lisada ka tükikese juustu või kodujuustu.

TULEB JÄLGIDA ET KOERA EI SÖÖDETAKS LIIGA PAKSUKS. Sale kutsikas püsib tervemana ka raskematel arenguetappidel, sest muidu saavad kannatada jalad.

 KOERALE EI TOHIKS KUNAGI ANDA:

-SEA, LINNU JA LAMBA LUID- sest nende teravad pikad kiud on koerale eluohtlikud. Luud ja kondid ei ole koerte toit. Hammaste vahetumise ajal antakse kutsikale narimiseks spetsiaalset närimiskonti, mida leidub lemmikloomapoodides nind mis on ka täiskasvanud koerale heaks hammaste puhastusvahendiks.

 -TOOREST KALA- sellest võib koer kergesti saada ussid.

-MAIUSTUSI- need mõjuvad kutsika söögiisule (nagu lastelegi) ja lisaks tekitavad ka liigseid kilosid. Maiustusena ja kiitmiseks võib kasutada kuivtoitu.

 -TOOREID PUU- JA JUURVILJU- suuremas koguses võivad tekitada kõhukatarri.

-KARTULIT- see ainult venitab sooli, sest koera organism ei suuda seda kasutada toiduna nagu seda teeb inimene.

Kokkuvõtteks:

Toit- iga õige kasvataja annab kaasa info selle kohta, mida kutsikas on söönud ja annab kaasa vähemalt nädalase portsu seda sama sööki. Kui uuel omanikul on soov jätkata sama toiduga, peaks ta omale varuma aegsast seda toitu omale koju, et ei juhtuks nii, et joostakse õhtul meeleheitlikult mööda lemmiklooma poode et leida õiget toitu. Kõige parem on kasutada kõrge kvaliteediga valmistoitu. Reisile minnes aga tuleb enesega kindlasti kaasa võtta vesi kuna collied üldiselt on tundlikud võõra vee suhtes ja eriti siis on see vajalik kui minnakse kuhugi kaugemale nagu näiteks näitusereisile mõnesse teise riiki.

 Kutsikas sööb algul neli korda päevas. Kutsika söögikordade vahe peaks olema vähemalt neli tundi. Kui koer kasvab suutemaks, tuleb ka tema söögikordi vähandada kahele- üks hommikul ja teine õhtul. Koera tuleks hoida kergelt ümar,kuid kindlasti mitte ülekaaluline. Kui koer sööb kvaliteetset toitu, puudub igasugune vajadus lisada toidule vitamiine või kaltsiumit. Korralikus kuivtoidus on kõik juba olemas ja parimas vahekorras. Loomulikult võib vet.arst määrata lisaks teatud vitamiine ja mineraale, et kasvaks terve ja tugev koer. Sellise otsuse vastu võtmisel tuleks kindlasti konsulteerida kasvatajaga. Tuleb pidada meeles et kunagi ei tohi ületada seda kogust mis on määratud koeratoidu pakil. Kui tavalisest kogusest jääb koerale väheks, siis tuleks juurde keeta aedvilju või putru. Nii saab kutsikas siiski õige koguse vitamiine ja mineraale ning tal on mõnus täiskõhu tunne. Parem on anda kutsikale enne vähem toitu, kui liiga palju. Koeratoit on spetsiaalselt välja töötatud koertele. Väga tähtis on proteiini hulk- liiga palju proteiini on sama ohtlik kui liiga vähegi! Kui kutsikat on toidetud kutsikatoiduga ning koer on saanud aasta vanuseks tuleks hakata talle andma täiskasvanud koera toitu. Nüüd tuleks anda koerale süüa kord või paar päevas. Tavaliselt on normaalne päeva kogus kolm tassi kuivtoitu. Toitmine oleneb siiski eelkõige koerast. Mõni koer sööb ära kõik, mis tema kaussi peaks pandama, teine aga sööb siis, kui tuju tuleb. Andes toitu kindlatel kellaaegadel, harjub koer siis seda ka sööma. Koerale on aga raske kui unustatakse üks toidukord koerale andmata kas siis kogematta või mitte. Teine võimalus, et seda ei juhtuks, on et pannakse koerale terve päevane portsjon kaussi ja koer ise otsustab millal ta seda sööb ja kas üldse sööb. Kõik aga oleneb koerast- tuleb valida mis on parem nii endale kui ka koerale.


*Pildid, joonised ja muud materjalid on saadud ja tõlgitud Soome habecolliede kennelist Ceetan