Kennel Virgmagic!!!

             BeardeCollies Skye Terriers                                              

Habecollie vannitamine

Pesemiseks ettevalmistumine

Ideaalne oleks, kui kasvataja saaks tulla esimesel pesukorral näitama, kuidas seda õigesti teha. Võib ka ise minna kasvataja juurde koju ja vaadata kuidas tema oma koeri kodus hooldab. Mugav on pesta koera kõrgemale asetatud vannis, see on kergem ka endale (just seljale) ning võimaldab silmsidet sinu ja koera vahel. See protseduur peab olema meeldiv, kuna seda tuleb teha kuni koera elupäävade lõpuni. Enne koera vanni panemist tuleb kontrollida, et kõik vaja minevad asjad on käepärast, siis ei juhtu, et peaks koera üksi vanni jätma. Esimene vannitamine võib olla koerale hirmus kogemus. Sel hetkel oleneb kõik koera omanikust kes peab säilitama rahu ja ka koera rahustama ning tegema kõik, et ta tunneks end kindlalt. Närvi ei tohi minna, kuna siis on kindel et ka koer läheb närvi ja siis on asi mokas. Sampoon peab olema spetsiaalselt koertele mõeldud. Inimeste ph erineb koerte omast ja need sampoonid vaid ärritavad nahka ja kahjustavad karva. Seda, millist sampooni kasutada, tuleb küsida kasvatajalt! Enne vannitamist tuleb laotada põrandale või lauale 3-4 suurt froteerätikut või vana voodilina, need võiksidki jääda koerapesu linadeks. Kui koer pannakse lamama voodile või diivanile tuleks kõige alla panna suur kile, nii jääb ka mööbel kuivaks.

Vannitamine

Vannitamise käigus on kasulik koerale selgeks õpetada käsklused „keera“ ja „ei raputa“.Esmalt tuleks segade liitrisesse kannu või pudelisse valmis sampooni ja balsami lahus 1:10 millest 2/3 on sampooni ja 1/3 balsamit. Vanni tuleb lasta vesi , mis ei tohi olla liiga soe ega ka liiga külm. Vett võiks olla nii palju, et kui koer lamab, ulatuks see peaaegu seljani. Vannivee puuduolevale osale tuleks lisada 1/3 sampooni ning see lahustada vees korralikult. Vannis pestes pannakse koer lamama ja jäetakse niiviisi 10 minutiks. Tuleb meelde jätta et ei loe kui koer seda ei taha see on vajalik talle õpeteda! Pesema hakates juba leotatud koera tuleb alati jälgida, et seda tehtaks ühes kindlas järjekorras, nii harjutatakse koera korraga. Näiteks võib kasutada sellist järjekorda: alustatakse peast ja kõrvadest, siis lõuaalune ja rindkere ning käpad, seejärel selg ja kõhualune ning tagajäsemed ning saba (pesemise suunaks on võetud asend kui koera pea jääb peseja vasakule käele. Seda järjekorda võib kasutada ka kammimisel). Koera pestes ei tohi kunagi teha ringikujulisi liigutusi. Pesema hakates tuleks otsida üles pudel või kann kuhu tehti pesemise lahus ning nüüd tuleks koer vanni seisma panna. Koer kastetakse lahusega ja alustatakse pesemist, kas üles-alla liigutustega või edasi-tagasi liigutustega- nii ei teki pesemise käigus lisa „pusasid“. Kui on jõutud edukalt koera sabani võib panna koera uuesti lamama, et saaks suurema sampooni, balsami ja mustuse maha loputada. Seejärel võib vee ära lasta ja alustada loputamist dussiga. Loputada tuleb seni kuini on tunda käega, et nüüd on kõik puhas. Alati tuleb jälgida, et kõik mis on valge, eriti käpad ja habe oleksid puhtad, vajadusel võib neid pesta eraldi sampooniga.

 

Meeles tuleb pidada, et...

 • Habecollie`t pestakse vähemalt kahe nädala tagant (talvisel perioodil, kui ei elata linnas mõne suure maantee ääres, kus kasutatakse soola võib pesta harvem- umbes kolme nädala tagant).

 • Käppasid tuleks pesta märgade ja poriste ilmadega, peale igat jalutuskäiku (veega ämber tuleks valmis panna juba enne välja minemist ja vajadusel lisada sellele veele ka sampooni ja balsamit kui elatakse linnas ja jalutuskäikude ajal tuleb ületada kõnni-või sõiduteid, sest sel olev õli ja talvel ka sool kahjustavad nii karva kui ka käppasid). Selleks, et kergem oleks võib muretseda „koera sokid“- need kaitsevad nii käppasid kui ka karva märgumise ja pori eest (neid võib küsida kasvatajalt).

 • Talvisel perioodil on soovitav peale pesemist teha vanni eraldi loputusvesi balsamiga s.t. peale koera pesemist ja loputamist lastakse vanni uus vesi ja lisatakse sinna täis kogus balsamit (balsami kogus on sama mis kulub ka pesemiseks) ning pannakse koer sinna mõneks minutiks lamama.

 • Koera pestes tuleb jälgida, et vesi ei satuks koerale kõrva (selleks võib kasutada vatti). Võib ka pesemise käigus kindla võttega sulgeda koeral kuulmekäigud aga seda peaks kasvataja enne näitama kuidas seda tehakse.

 • Näitusepesul ei tohi karva jätta mingeid lisandeid ka balsamit, sest see teeb karva liiga pehmeks, mis selle tõu puhul on viga.

 

Vannist välja võtmine

Üleliigne vesi tuleb karvast kergelt välja pigistada, eriti käpaotstest. Tuleb võtta suur lina ja mähkida see üle koera ning siis koer koos linaga vannist välja tõsta. Mitte mingil juhul ei tohi lasta koeral ise vannist välja hüpata! Enne pesu laialilaotatud linadesse mässitakse koer korralikult sisse. Koer pannakse linadele nii, et ta lamaks ning ta pea jääks kammija vasakule käele. Igapäevase pesu korral võib koera jätta linadesse nii umbes pooleks tunniks kuni tunniks, näitusepesu korral aga ei tohiks see siiski ületada poolt tundi. Siis võib alustada harjamist, kammimist ja föönitamist. Kutsika puhul tuleb istuda tema kõrval et ta ei põgeneks ja harjuks selle protseduuriga. Hiljem kui koer on saanud juba vanemaks on ta sellega harjunud ja magab meelsasti soojade linade vahel. Seda aega võib kasutada hammaste ja kõrvade puhastemiseks. Ei tohi kasutada inimeste hambapastat- spetsiaalsed koertele mõeldud hambapastad on müügil lemmiklooma poodides ja kliinikutes. Sel ajal tuleks eemaldada ka kõik tekkinud hambakivi. Ka kõrvad tuleb puhastada vati ja spetsiaalse vedelikuga. Noor koer ei ole selle kõigega veel harjunud ja oleks hea kui on keegi kes võiks abistada koera kinni hoides. Tuleb toimida rahulikult ja kindlakäeliselt- ei tohi minna närviliseks vaid tuleb anda koerale märku, et seda tahetakse tõesti teha ja nõutakse koeralt et ta laseks lõpetada seda protseduuri. Peagi harjub koer selliste ebameeldivustega kuna see on väga vajalik talle enesele.

Kuivatamine

Harjata ja föönitada on kõige parem laua peal.parim on spetsiaalne trimmimislaud, aga kasutada võib ka igasugust kindlat põrandast kõrgemat pinda. Omanikule on endale parem, kui saab istuda harjamise ajal laua kõrval. Aluse põhi peab olema mitte-libisev. Kuid samahästi võib koera kammida ka põrandal. Tuleb jälgida, et koera kammimise järjrkord ühtiks pesemise omaga, nii harjub koer kui ka omanik ühe kindla järjekorraga.

Alustada tuleks siis peast, seejärel tehakse kael! Kogu ülejäänud koer on niikaua linades. Kui pea ja kael on lõpetatud tuleb otsida enda poolne esimene jalg. Jala kammimist alustatakse kurgu alt, minnakse üle rinna ja jõutakse käpaotsani. Erilist tähelepanu tuleb pöörata käpaotstele (varvastele), sinna moodustuvad habecollie`del väga kergesti pusad- need tuleks väga korralikult ja ettevaatlikult harutada, miie mingil juhul ei tohi karva lõigata. Seejärel võetakse föön ja alustatakse kuivatamist kurgualt ja jätkatakse harutamuse järjekorras, ainult et föönitamisel on alati üks suund- alt üles. Enne föönitamist tuleb kontrollida, et fööni temperatuur oleks õige- selleks hoitakse kätt föönist tuleva õhuvoo ees 20 sekundit. Kui see kätt ei kõrveta on temperatuur õige. Kunagi ei tohi fööni panna lähemale kui 10 cm.

Kui rind ja alumine jalg on kuivad, siis võetakse alumine jalg ja alustatakse selle kammimist õlast ning lõpetatakse jälle varvastega, kuid käppa kuivatatakse alt üles ning küünarliigesest ülevalt poolt ülevalt alla. Seejärel vabastatakse kogu rindkere linadest ja karv lükatakse tagurpidi (s.t. alt üles) ning alustatakse kammimist (ülevalt alla). Koheselt kuivatatakse ka kammitud osa. Tagajalgade kammimine ja kuivatamine toimub sama moodi nagu esimestelgi. Ainsaks vaheks on see, et kubemeosa kammimisel tuleks olla ettevaatlikum, kuna seal paiknevad väga tundlikud organid. Seejärel, kui on lõpetatud ühe külje kuivatamine, eemaldatakse märjad linad ning asendatakse need kuivadega, kui on pandud uued linad pannakse koer lamama kuivatatud poolele ja korratakse sama protseduuri ka teisel poolel. Kui koeral on üks pool kammitud ja kuivatatud vastutustundega ja korralikult, siis jõutakse järeldusele, et tegelikult on tehtud kolmveerand koerast.

Kui koer on kammitud ja kuivatatud siis tõstetakse koer püsti ja alustatakse pea kuivatamist. Kuivatamise käigus tuleb jälgida, et karv jääks sirgeks. Nüüd võib alustada seitli tegemist. Seitel jookseb habecollie`del kuklast kuni tagumiste puusakontideni- see peab jooksma sirgelt mööda selgroogu. Seitli võib fikseerida fööniga kuivatades ülevalt alla.

 Meeles tuleb pidada, et...

 • Kammides ja kuivatades peab olema rahulik ja enesekindel- ei tohi alla anda koera kapriisidele vaid see protseduur tuleb teha koerale meeldivaks.

 • Mitte kunagi ei tohi habecollie karva lõigata- kõik sinna tekkinud pusad tuleb kammiga lahti harutada.

 • Esmane kammimine peale pesu toimub kammiga ja föönitamine toimub harjaga.

 • Seitli tegemiseks kasutatakse kammi.

 • Saba ja kõrvad võib jätta kuivatamatta.

 • Peale kuivatamist ja kammimist ei tohi jääda mitte ühtegi lainet või lokki (kehtib näituse viimistluse korral).

 • Kui koera kammitakse laual ei tohi lasta tal ise laualt all hüpata, vaid ta tuleb alla tõsta.*Pildid, joonised ja muud materjalid on saadud ja tõlgitud Soome habecolliede kennelist Ceetan