Kennel Virgmagic!!!

             BeardeCollies Skye Terriers                                              

Kuidas õpetada koera õues käima?

 

Võtmesõnaks on tähelepanu. Tavaliselt kutsikas pissib:

  • Peale ärkamist (lahendus- kohe peale ärkamist tuleb kutsikas õue viia)
  • Peale söömist (lahendus- kohe peale söömist tuleb kutsikas õue viia)
  • Peale mängimist (lahendus- seda on vast kõige raskem tabada, seda õiget hetke, aga varsti saad aru millal tuleb kutsikas õue viia)

Alati, kui kutsikas õue pissib, siis tuleb teda kiita, kiita, kiita (kutsika nime korrates) ja premeerida, näiteks: „Tubli Liisu, tubli koer!“. Kui koer õue viiakse tuleks talle korrata käsklust „tee piss ära“ või „käi ära“, midagi taolist aga võib vabalt oma fantaasiat kasutada. Enamik koeri õpib hiljem käsu peale pissima. See on jube kasulik külmadel veebruarikuu hommikutel kui ka enne näituse ringi minemist. Kui see õnnetus aga juhtub toas, siis ei tohi kasutada koera nime vaid tuleb öelda järsult „paha/rumal koer“ ja ta tuleks viia kohe kohta, kuhu ta peab oma hädad tegema. Mitte mingil juhul ei tohi koera ninapidi lükata oma loigu sisse! Koer ei saa aru kui tema peale hakatakse kisama juhtunust tükk aega hiljem, täpselt nagu väike laps ei saa aru miks tema peale ollakse tige mitme tunni pärast. Vahetult enne seda, ku minnakse magama, peaks kutsikaga ka õues ära käidama. Varsti õpitakse lugema koera soovi õue minna (enamus koeri vingub ukse ees).

 

Jalutamine:

Väljas jalutades peaks kutsikas kogu aeg olema liikumises, eriti külmade ilmadega. Esimesed jalutuskäigud võiksid olla 5-10 minutit ja neli korda päevas. Loomulikult tuleleks käija ka rohkem kui selleks on vajadus. Pikkadele jalutuskäikudele ei tohiks kutsikat esijalgu kaasa võtta! Tihti patustatakse selle vastu ja väsitatakse kutsikat liialt. Habecollie`de puhul on varajased kutsika treeningud (kutsika hüpitamised, jooksutreeningud, agility, treppidest käimine jne.) enne põlve-, küünarnuki- ja puusauuringuid rangelt keelatud (treppidest võib hakata kutsikas ise liikuma alles peale 7 elukuud, üles võib aga kutsikas hakata ise ronima varem kuid loomulikult mitte 5-le korrusele)!

Kutsika võib rihmast lahti lasta jooksma alles siis kui kutsikas teab mida tähendab käsklus „tule siia“. Vihmase ilmaga on eriti tähtis, et väljas olles kutsikas kogu aeg liigiks ja peale jalutuskäiku ta korralikult pestaks (käpad ja vajadusel ka kõhualune) ning kuivatataks. Alguses tuleks koer korralikult rätikuga kuivatada ja juhul kui kutsikas on läbimärg, siis oleks hea ta kuivatada fööniga. Kutsikat tuleb fööniga harjutada. Sama jutt kehtib ka täiskasvanud koera kohta.*Pildid, joonised ja muud materjalid on saadud ja tõlgitud Soome habecolliede kennelist Ceetan